درخواست ایران ملک
درخواست ایران ملک

پردیس، شهر توسعه

شهر پردیس

شهر جدید پردیس در شرق تهران مجموعه‌ای از صنعت، زندگی و نوآوری در کنار هم است. وجود شهرک‌های صنعتی کمرد و خرمدشت، و همچنین فازهای مسکونی شهر پردیس در کنار پارک فناوری پردیس، این مجموعه را ساخته است. این شهر با بیش از 4000 هکتار وسعت، میزبان سکونت بیش از 200 هزار نفر میباشد. و افق آن رسیدن به جمعیت 800 هزارنفری می‌باشد.

نقشه شهر جدید پردیس

مصوبه ایجاد شهر جدید پردیس در بهار سال 1368 توسط هیأت وزیران صادر، و عملیات اجرایی شهر از سال 1372 آغاز گردید. بر اساس طرح جامع اولیه شهر حدود 800 هکتار از اراضی شهر کاربری تحقیقاتی و آموزشی دارد. و عملاً این شهر یک شهر علمی و آموزشی تعریف‌ میشود.

نمایی از ورودی شهر

فعالیت‌های اقتصادی پردیس، براساس ایجاد مراکز تحقیقات برق، الکترونیک، مخابرات و علوم‌پزشکی پایه‌گذاری شد. و بر این اساس فاز شش شهر جدید پردیس در پایین‌ دست جاده تهران-بومهن، با وسعت حدود 400 هکتار، به کاربری‌های تحقیقاتی، آموزشی، فناوری و موضوعات مرتبط اختصاص‌ یافت. پارک فناوری پردیس در همسایگی ایستگاه ماهواره بومهن، شروع این بخش از شهر جدید پردیس می‌باشد.

نماییی از خروجی شهر

هیأت وزیران در جلسه مورخه 1388/04/17 موافقت نمود. که شهر جدید پردیس به اولین شهر تخصصی جمهوری اسلامی ایران با مأموریت علمی، فرهنگی و فناوری تبدیل شود. از اهداف ماموریت‌گرا نمودن این شهر می‌توان به ایجاد زیرساخت لازم برای رسیدن به اهداف و اسناد بالادستی، همچون رتبه اول علمی در منطقه و تأمین بسته کاملی برای جذب و اشتغال نخبگان و متخصصان کشور اشاره نمود. 

میدان امام خمینی واقع در فاز دو

محدوده جغرافیایی:

شهر زیبای پردیس در کجا واقع گردید؟ در پاسخ به این سوال باید بگوییم، پردیس امروزه به یکی از قطب های مهم شهرستان های حومه ی تهران تبدیل شد. شهرستان پردیس از لحاظ جغرافیایی در شرق استان تهران و در فاصله ۱۸ کیلومتری با آن قرار گرفته است؛ و در حاشیه ی محور تهران_ابعلی قرار دارد.

بخش های مسکونی این شهر کوچک و زیبا بصورت فازبندی تقسیم بندی گردید. که شامل فاز های ۱ ،۲ ۳ ،۴ ،۵ ۸ ،۹ ،۱۱ میباشد .

فاز ۷ شامل منطقه صنعتی و شرکت های تجاری میباشد، و فاز ۶ شامل بخش های اموزشی و علوم تحقیقاتی، که پارک علم و فناوری و دانشگاه ازاد اسلامی را در خود جای میدهد.

فضای سبز شهر جدید پردیس

تاریخچه تاسیس شهر پردیس:

هدف از تاسیس این شهر زیبا، کنترل جمعیت کلان شهر ها و همچنین مهاجرت از شهرهایی بویژه تهران بود. و طبق مصوبه در تاریخ 20/12/1364 هیئت محترم وزیران اتخاذ کردند. که بر اساس همین هدف در سال ۶۸ شکل گیری تاسیس شهر جدید پردیس، در کنار محور ابعلی تهران، در محله ی قدیمی بنام اب انجیرک تصویب گردید. در نتیجه به دلیل فاصله نسبتا کم از تهران از اهمیت بالایی نیز برخوردار است.

فضای سبز شهر جدید پردیس

جمعیت:

بر اساس اخرین سر شماری، در سال ۱۳۹۵ ، جمعیت این شهر شامل (۲۳.۹۳۸) خانوار بود. که شامل ۳۶.۹۳۳ مرد و ۳۶.۴۳۰ زن است. این جمعیت با وجود پروژه های مسکن مهر و ساختمانی، و بدلیل دارا بودن پتانسیل بالا، برای پیشرفت رو ب روز در حال افزایش میباشید.

کسب و کار:

مشاغل موجود در سطح شهر پردیس، به طور معمول نو ظهور، و نیازمند پشتیبانی و حمایت بالای اهالی این شهر دوست داشتنی و زیبا هستند. که عموما این کسب و کارها شامل فروشگاه های متنوع و ارائه خدمات با کیفیت بالا هستند.

میدان عدالت واقع در فاز یک

جاذبه های توریستی و گردشگری پردیس:

شهر پردیس به دلیل برخورداری از موقعیت خاص جغرافیایی،ارتفاعات کوهستانی، آب و هوای مطبوع، پوشش گیاهی بسیار متنوع و زیبا و چشمه سار های طبیعی، مناظر بکر و زیبایی را در خود جای داده، است. که بازدید از این مناظر با یک برنامه ریزی درست خالی از لطف نیست.

ما به شما چند مورد از بهترین مناطق توریستی حاشیه ای شهر پردیس را معرفی میکنیم:

ابشار کمرد، منطقه جوزک، منطقه واصفجان، دریاچه سد لار ، منطقه لار، دریاچه تار و مناطق بسیار زیادی اعم از تاریخی ،گردشگری توانست؛ گردشگران بسیاری را از تهران و کلان شهر ها به خود جذب کند.

آبشار کمرد
سد لتیان
اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *